Kasa fiskalna nie ma przed nami tajemnic! Doradzamy w jaki sposób dobrać kasę odpowiednią dla Państwa firmy
KASA FISKALNA - PIERWSZE KROKI
1. Wybór urządzenia
Z oferty firmy Nomax proszę wybrać odpowiednie urządzenie dla Państwa działalności. Kasa fiskalna pracuje samodzielnie, baza towarów i usług znajduje się w urządzeniu. Jeśli posiadają Państwo komputer z oprogramowaniem magazynowym, proszę wziąć pod uwagę zakup drukarki fiskalnej.
2. Powiadomienie Urzędu Skarbowego
Po zakupie urządzenia należy poinformować Naczelnika Urzędu Skarbowego o dokładnej liczbie zakupionych kas, miejscu ich instalacji oraz dacie rozpoczęcia ewidencji sprzedaży przy pomocy kasy/kas.
3. Fiskalizacja
Fiskalizację (uaktywnienie pamięci fiskalnej) wykonuje uprawniony serwisant. Czynność tę można wykonać w punkcie serwisowym lub w miejscu instalacji kasy. Po fiskalizacji Państwa urządzenie jest gotowe do pracy.
4. Zgłoszenie fiskalizacji w Urzędzie Skarbowym
W ciągu 7 dni od daty fiskalizacji należy poinformować o tym fakcie Naczelnika Urzędu Skarbowego. Uzyskany z Urzędu numer ewidencyjny należy nanieść na kasę w sposób trwały i w widocznym miejscu.
JAK UZYSKAĆ ULGĘ Z TYTUŁU ZAKUPU KASY FISKALNEJ
Podatnicy, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie obrotów na urządzenia fiskalnym mają prawo skorzystać z ulgi z tytułu zakupu urządzenia rejestrującego. Kwota ulgi stanowi 90% jednostkowej ceny zakupu netto, jednak nie więcej niż 700 zł za urządzenie. Ulgą objęte są wszystkie kasy zgłoszone przed pierwszą fiskalizacją i zainstalowane w terminie.
Aby skorzystać ze zwrotu należy spełnić kilka warunków:
1. Przed fiskalizacją poinformować pisemnie Naczelnika Urzędu Skarbowego o instalowanych kasach.
2. Wykonać fiskalizację kasy w terminie.
3. W ciągu 7 dni od daty fiskalizacji powiadomić pisemnie Naczelnika Urzędu Skarbowego o dokonanej fiskalizacji.
4. Przedstawić w Urzędzie Skarbowym oryginał faktury potwierdzającej nabycie kasy wraz z dowodem zapłaty całej należności.
5. Dokonać odliczenia kwoty za zakup kasy w rozliczeniu podatku VAT za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie bądź za okresy późniejsze (rubryka „zakup kasy rejestrującej”). Jeśli podatnik nie jest płatnikiem podatku VAT, zwrot ulgi nastąpi po złożeniu pisemnego wniosku do Naczelnika Urzędu Skarbowego.
UWAGA:
Urząd Skarbowy może zażądać zwrotu przyznanej ulgi wraz z odsetkami w przypadku gdy w ciągu trzech lat od rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu:
1. Podatnik zamknie działalność gospodarczą.
2. Podatnik zaprzestanie używania urządzenia fiskalnego.
3. Nastąpi otwarcie likwidacji bądź zostanie ogłoszona upadłość.
4. Podatnik nie będzie dokonywał obowiązkowych przeglądów technicznych.
OBOWIĄZKI PODATNIKA
Ewidencjonowanie obrotu
· Podatnik, który rozpoczyna ewidencjonowanie obrotów na urządzeniu fiskalnym musi pamiętać, że zobowiązany jest rejestrować każdą sprzedaż na rzecz osób fizycznych i wydawać klientowi oryginał paragonu.
Wykonywanie raportów
· Na koniec każdego dnia lub przed rozpoczęciem sprzedaży dnia następnego należy wykonać dzienny raport fiskalny. Ustawa wymaga od podatnika również wykonywania miesięcznych raportów sprzedaży, sporządzanych najpóźniej do 25-ego dnia następnego miesiąca.
Przechowywanie kopii paragonów
· Wymaga się, aby dokumenty kasowe były przechowywane przez okres pięciu lat, licząc od następnego roku po zarejestrowaniu sprzedaży.
Wykonywanie przeglądów technicznych
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 (Dz. U. poz. 363) w sprawie kas rejestrujących, konieczne jest dokonywanie przeglądów technicznych urządzeń fiskalnych nie rzadziej niż co 2 lata.